1szazalek button

Kövess minket a Facebookon!

Krónikus fáradtság

FaceBook

Daganatos betegséggel kapcsolatos fáradtság

 

Néha mindenki érzi fáradtnak magát. Ez teljesen normális, különösen akkor, ha a fáradtságnak azonosítható oka van, mint például iskolai vagy munkahelyi elfoglaltság, ill. intenzív testmozgás után. A krónikus fáradtság ennél sokkal rosszabb, és nem enyhül pihenéssel. A gyermekkori daganatos betegség és annak kezelése fáradtságot okozhat (ezt nevezzük daganatos betegséghez kapcsolódó fáradtságnak), mely a terápia befejezése után javul, de néha hónapokig vagy akár évekig is eltarthat. Ha állandóan fáradtnak érzi magát, és ez pihenéssel sem javul, az nagy hatással lehet a mindennapi életére és érzelmi jóllétére.

Magasabb a daganatos betegséggel kapcsolatos fájdalom kockázata nálam?
Bárki, beleértve azokat is, akik soha nem részesültek daganatellenes kezelésben, tapasztalhat fáradékonyságot. A különbség a daganatos betegséghez kapcsolódó fáradtsággal kapcsolatosan természetesen az, hogy ez csak a daganatos betegség diagnózis felállítása után jelentkezik az embereknél. A következő tényezők növelhetik a daganatos betegséggel összefüggő fáradtság kockázatát vagy súlyosságát:

  •  pszichés distressz,
  • a gyermekkori daganatos betegség, vagy annak kezelése miatti késői hatások,
  • sugárterápia,
  • egyéb egészségügyi problémák, például fájdalom,
  • a rák kiújulása, vagy új második daganatos betegség diagnózisa,
  • idősödés.

A kezelési összefoglalóból megtudhatja, hogy kapott-e sugárterápiát. Ha nincs kezelési összefoglalója vagy bármilyen kérdése van, forduljon a kezelő központhoz! Ha fáradtságot tapasztal, az nem minden esetben jelenti, hogy ezt a daganatos betegség vagy annak kezelése okozza, annak más okai is lehetnek. Gyakran nehéz megkülönböztetni a „normál” fáradtságot a daganatos betegséggel összefüggő fáradtságtól.

Melyek a daganatos betegséggel kapcsolatos fáradtság gyanújelei és tünetei?
Vannak tünetei és gyanújelei, hogy Ön daganatos betegséggel összefüggő fáradtságot tapasztal. Ha jelenleg nem is tapasztalja ezeket, fontos, hogy tisztában legyen velük, arra az esetre, ha a jövőben kialakulnának.

Az alábbi tünetek és jelek arra utalhatnak, hogy ilyen fáradtságot tapasztal:

  • fáradtság vagy kimerültség azonosítható ok nélkül,
  • úgy érzi, hogy nincs ereje vagy energiája,
  • nehézséget okoz egyszerű dolgok elvégzése, például a hajmosás vagy az öltözködés,
  • csökkent motiváció,
  • koncentrációs és memória problémák,
  • alvási nehézségek (álmatlanság),
  • a szex iránti érdeklődés elvesztése,
  • szorongás, depresszió vagy rosszkedv,
  • nehéznek találja a döntések meghozatalát,
  • étvágytalanság vagy túlevés.

Ezek a tünetek általában átmenetiek és bőséges pihenés után elmúlnak. Ha azonban fentiek bármelyikét hosszabb ideig tapasztalja, kérjük, keresse fel háziorvosát vagy utángondozó szakorvosát!

Számomra nagyobb a daganatos betegséggel kapcsolatos fáradtság kockázata. Milyen vizsgálatokra van szükségem és mikor?
Amikor felkeresi az utángondozó szakorvosát, előfordulhat, hogy megkérdezi, hogy tapasztalta-e magán a daganatos betegséggel kapcsolatos fáradtság tüneteit vagy gyanújeleit.

Ha úgy érzi, hogy daganatos betegséggel összefüggő fáradtsága lehet, tanácsos beszélnie háziorvosával vagy utángondozó szakorvosával. Ők kikérdezhetik az életmódjáról, a fáradtság és kimerültség érzéséről. Szűrhetik a fáradtságot okozó alapbetegségek irányában, mint például vérszegénység, alvászavar vagy pajzsmirigy-alulműködés (hipotireózis).

Mi történik, ha daganatos betegséggel kapcsolatos fáradtságom van?
Ha daganatos betegséggel kapcsolatos fáradtsága van, a háziorvosa vagy utángondozó szakorvosa valószínűleg beutalja Önt vagy egy:

  • fáradtság specialistához (ha van ilyen szakember),

vagy általánosabb szakemberhez, mint például:

  • pszichológushoz (mentális egészségre szakosodott egészségügyi szakember),
  • fizioterapeutához (testmozgásra szakosodott egészségügyi szakember),
  • tanácsadóhoz (útmutatásra és tanácsadásra szakosodott szakember).

A szakember megbeszéli Önnel a különböző lehetőségeket, például a daganatos betegséggel összefüggő fáradtsággal kapcsolatos oktatási programokat, a testmozgást, a kalandalapú tréninget, a kognitív viselkedésterápiát, a relaxációt, vagy a tudatosságot. De további vizsgálatokat is kezdeményezhet és megbeszéli Önnel a kezelési lehetőségeket.

Mit tehetek még?
A daganatos betegséggel kapcsolatos fáradtság megtapasztalása nem könnyű. A barátokkal és a családdal való beszélgetés, valamint a szakorvosi tanácsadás, vagy a kapcsolatfelvétel támogató csoportokkal, például betegszervezetekkel hasznos lehet. A mentális egészséggel való törődéssel kapcsolatos további információkért kérjük, olvassa el a Mentális egészségügyi problémákról szóló részt.

Bár a daganatos betegséggel összefüggő fáradtságot nem befolyásolja, mégis fontos az egészséges életmód. A mentális egészségre való odafigyelés jótékony hatású lehet; az életmódjának kisebb változtatása is pozitív hatással lehet mind a fizikai, mind a mentális egészségére. Az egészségesebb életmódra való áttéréssel kapcsolatos további információkért olvassa el az Egészségfejlesztéssel foglalkozó részt.

Fontos, hogy tisztában legyen a daganatos betegséggel kapcsolatos fáradtság kialakulásának lehetőségével, és ismerje a tüneteket és gyanújeleket! Ha további kérdései vannak, vagy a tájékoztatóban szereplő információk aggasztják, kérjük, forduljon háziorvosához vagy utángondozó szakorvosához.

Hol találok további információt?
A (daganatos betegséggel kapcsolatos) fáradtságról további információkat találhat az interneten. Fontos azonban tisztában lenni azzal, hogy ezek az információk nem mindig naprakészek vagy pontosak.

Fontos figyelmeztetés!
Ez az összefoglaló a PanCareFollowUp „Rákkal kapcsolatos fáradtság” című irányelvén [1] alapul, mely a megfelelő IGHG*-iránymutatásra [2] épül.

A PanCare Egyszerű (PLAIN) információs csoport arra törekszik, hogy pontos és teljes, a közzététel időpontjában naprakész információt nyújtson. Háziorvosánál vagy utángondozási szakorvosánál érdeklődhet, hogy ez az összefoglaló a legfrissebb információkat tükrözi-e és hogy relevánsak-e az Ön számára.

Kérjük, ne hagyatkozzon kizárólag ezekre az információkra. A legjobb, ha megfelelő szakorvos tanácsát kéri, ha kérdése vannak egy adott egészségügyi állapottal, betegséggel, diagnózissal vagy gyanújellel kapcsolatosan.

A tájékoztató eredeti angol nyelvű változatát a PanCare szervezet készítette. A magyar nyelvű fordítást és adaptációt az MGYGYT késői utánkövetési munkacsoportja végezte és teszi elérhetővé. A PanCare nem vállal felelősséget az összefoglaló lefordított változatáért.

A PanCare anyagokat bárki ingyenesen használhatja, aki tájékoztatást kíván nyújtani a késői hatásokról és a hosszútávú utángondozásról. Pénzügyi előny azonban nem érhető el. Minden kommunikáció során hivatkozni kell a PanCare-re, és hivatkozni kell a PanCare weboldalára.

Irodalom: [1] van Kalsbeek, R. et al. (2021): Európai PANCARE FOLLOWUP ajánlások a gyermekkori, serdülőkori és fiatal felnőttkori daganatos betegségekből gyógyultak késői mellékhatásainak megfigyelésére, European Journal of Cancer
Elérhető     https://www.ejcancer.com/article/S0959-8049(21)00368-3/fulltext

[2] Christen, S. et al. (2020) Recommendations for the surveillance of cancer-related fatigue in childhood, adolescent, and young adult cancer survivors: a report from the International Late Effects of Childhood Cancer Guideline Harmonization Group.
Elérhető    https://link.springer.com/article/10.1007/s11764-020-00904-9